Czy w pędzie życia współczesnego społeczeństwa mamy jeszcze czas na przyjemności z których korzystali nasi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie? Oczywiście korzystamy z dobrodziejstw jakie oferuje nam współczesna technologia, ale czy to jest delektowanie się i czerpanie przyjemności z tego, czy tylko stanowi jakiś dodatek i tło w naszym zaganianym świecie.  

Jak się to zaczęło 

Jednym z przełomowych wynalazków XX wieku było wynalezienie radioodbiornika. Za ojca radiotelegrafii uważa się Guglielmo Marconiego. Jego badania nad elektrycznością, a także przełomowym odkryciem Hertza zaowocowały kolejnymi odkryciami w dziedzinie przesyłu informacji na odległość przy użyciu fal radiowych. W historii naszych ostatnich 150 lat należy wyróżnić kilka przełomowych dat. W 1887 Hertz odkrył fale elektromagnetyczne. Dwa lata później 1889 Marconi wynajduje telegraf bez drutu a w 1894 roku uzyskał pierwszą łączność radiową na odległość 10m. Jeszcze w tym samym roku po wielu testach zasięg ten udało mu się zwiększyć do 10 km. Wiek XX i rok 1907 to udane przetworzenie dźwięku na impuls i to właśnie ten rok możemy uznać za powstanie radia. Pierwsze publiczne transmisje zaczęto emitować w Belgii w 1914 roku.  W Polsce pionierami radiotechniki byli wojskowi oficerowie służący w jednostkach łączności. W Europie i Stanach Zjednoczonych bardzo dużą popularnością cieszyły się transmisje wydarzeń sportowych. Oczywiście pierwsze odbiorniki oparte były o technologię lampową. W roku 1953 zaczęto produkować radioodbiorniki w oparciu o najnowszą na tamte czasy technologię tranzystorową.  

źródło: muzyczny.pl

Podział częstotliwości  

To na jakich falach mogą działać stacje radiowe jest ściśle określone w przepisach, ustawach, rozporządzeniach wydawanych na szczeblu centralnym. Jest to podyktowane tym, że mamy wiele urządzeń, które wykorzystuje częstotliwości i stąd dla zachowania porządku jest przynależność do danego pasma. Dziś zdecydowana większość stacji radiowych nadaje na falach UKF – FM. Ale należy pamiętać, że mamy jeszcze już praktycznie wycofane z obiegu fale krótkie, średnie i długi określane skrótem AM. Fale UKF (FM) nadają w zakresie częstotliwości od 87 do 108 MHz i fale te zachowują się one podobnie jak fale długie. Fale długie (AM) działają w zakresie od 150 do 300 kHz, fale średnie (AM) mają zakres od 525 do 1700 kHz, a fale krótkie (AM) w zakresie od 2300 do 26100 kHz. 

Gdzie dziś słuchamy radia? 

Zdecydowanie mało kto ma dziś czas na to, by zasiąść wygodnie w fotelu i posłuchać sobie na spokojnie radia. Dziś słuchanie radia u większości z nas odbywa się w tzw. między czasie, przy okazji. Dlatego najczęściej radia słuchamy podczas podróży samochodem. Bez względu czy jesteśmy w drodze do pracy czy jedziemy na wakacje to w 90% aut włączone są odbiorniki radiowe. Część z nas jak ma taką możliwość to może słuchać radia w pracy, ale jest to raczej tło naszego otoczenia niż prawdziwe słuchanie, bo w pracy powinniśmy skoncentrować się na swoich obowiązkach służbowych a nie na słuchaniu radia. Często też możemy spotkać się z sygnałem radiowym w obiektach sportowych typu: fitness czy siłownia. Ale jak nie trudno zauważyć, praktycznie w każdej z tych sytuacji słuchanie radia jest tylko taką dodatkową czynnością, z której wynika, że w tym rozpędzonym świecie nie mamy czasu na wydzielenie odrębnego czasu na spokojnie posłuchanie radia.  

Podsumowanie

To czy kiedyś będziemy mogli sobie pozwolić na komfortowe spokojne słuchanie radia w dużej mierze zależeć będzie od nas samych. Dużo również uzależnione to będzie od samych nadawców. Co będą nadawać i w jaki sposób będą prowadzić swoje stacje. Na dzień dzisiejszy przeważający repertuaru radiowy to muzyka oraz cogodzinne wiadomości przeplatane reklamami. Tych ostatnich w niektórych stacjach jest stanowczo za duża, ale cóż, takie mamy czasy. Szkoda, że rzadko można posłuchać jakiegoś ciekawego słuchowiska czy audycji na ciekawy wartościowy temat. Tak czy inaczej warto mieć odbiornik radiowy w domu i chociaż podczas domowych czynności mieć włączoną najbardziej interesującą nas stację.

Powrót do tradycji

Post navigation