Muzyka jest pojęciem, które zna wiele definicji, jednak bez względu na to jak długo będziemy starać się ją opisać, nigdy nie uda się jej zaszufladkować, ponieważ muzyka to coś więcej niż zbiór dźwięków. To jak zabrzmi muzyka zależy od użytych instrumentów, a każdy kto choć trochę interesuje się muzyczną historią na pewno zauważył, że w różnych okresach popularne były różne rodzaje instrumentów, a jedną z nich są instrumenty smyczkowe, do których zaliczają się między innymi skrzypce, wiolonczela, altówka i kontrabas.
Skrzypce
Skrzypce są bez wątpienia najlepiej znanym instrumentem smyczkowym, ale jak dużo tak naprawdę o nich wiemy? Wiele osób może być zdziwionych faktem, że prawdopodobnie bezpośrednim przodkiem tego instrumentu były skrzypce polskie. Mówi się, że podczas przyjazdu królowej Bony, Polscy lutnicy zauważyli u niej lirę i zmieniając nieco jej konstrukcję zbudowali pierwsze polskie skrzypce.
Skrzypce odegrały w historii muzyki wielką rolę, to ich piękny, płaczliwy dźwięk rozbrzmiewał w okresie baroku. Mówiąc o skrzypcach nie wolno zapomnieć o nazwiskach wybitnych skrzypków, tym najbardziej znanym jest Niccolo Paganini, o którym krążą legendy jakoby miał zaprzedać duszę diabłu w zamian za swoje nadzwyczajne umiejętności gry. Pomimo długiej historii tego instrumentu, skrzypce do dziś są bardzo popularnym instrumentem używanym na różne sposoby, od koncertów
orkiestrowych, po występy solo aż do zespołów rockowych.
Wiolonczela
Wiolonczela jest jednym z największych instrumentów smyczkowych, który swoimi gabarytami ustępuje jedynie kontrabasowi. Wiolonczela jest instrumentem tenorowo-basowym i często służy do grania tła, jednak można również grać na niej solo. Sposób gry jest inny niż w przypadku skrzypiec, ponieważ do wiolonczeli trzeba usiąść, obejmując kolanami pudło rezonansowe, które dodatkowo oparte jest o ziemię za pomocą specjalnej nóżki. Historia tego instrumentu sięga drugiej połowy siedemnastego wieku, choć już w 1526 roku niemiecki teoretyk muzyki wspominał o wiolonczeli jako o instrumencie basowym posiadającym trzy struny. Chociaż wiolonczela jest najczęściej używana jako instrument solowy to można na niej grać także solo, co udowadnia wielu muzyków, na przykład duet znany jako 2Cellos.
Kontrabas
Kontrabas jest największym instrumentem smyczkowym, którego rola polega na graniu niskich, basowych dźwięków. Historia kontrabasu sięga XVI wieku, ale nie jest pewne od jakiego instrumentu się wywodzi, spekuluje się jakoby miała to być wiolonczela. Na kontrabasie gra się zazwyczaj na siedząco, tak jak w przypadku wiolonczeli, chociaż kontrabasista solowy gra na stojący. Kontrabas podobnie jak wcześniej opisane instrumenty smyczkowe znajduje zastosowanie w różnych gatunkach muzycznych, jest najczęściej wykorzystywany w orkiestrach, ale często używany jest także w gatunkach takich jak rockabilly, a przykładem na to jest zespół Stray Cats, którego basista Lee Rocker używa kontrabasu na którym gra za pomocą techniki znanej jako slapping, która polega na odciągnięciu struny i puszczeniu jej, tak by uderzyła o podstrunnicę z charakterystycznym brzmieniem.
Altówka
Altówka jest często mylona ze skrzypcami i nie każdy wie czym różnią się te dwa instrumenty. Altówka jest nieco większa od skrzypiec i posiada głębsze brzmienie. Gra się na niej w ten sam sposób w jaki gra się na skrzypcach. Ze względu na swoje brzmienie, w okresie baroku altówka często używana była jako instrument akompaniujący skrzypcom, jednak później altówkę zaczęto używając jako instrument solo, nadając jej tym samym ważniejszą rolę. Z czasem zaczęto także pisać kompozycje na altówkę solo, a do najbardziej znanych kompozytorów nalezą między innymi Mozart, Paganini, Brahms, Schumann, Bach czy Penderecki. Dziś altówka nadal cieszy się zainteresowaniem, o czym świadczy długa lista nazwisk Polskich kompozytorów.