Wielu miłośników muzyki zastanawia się nad tym na którym instrumencie gra się najtrudniej. Wielu z nich stawia na skrzypce i choć trudno to stwierdzić, ponieważ prędkość nauki podstaw gry jest kwestia indywidualną, to nie ulega wątpliwości, że proces nauki gry na skrzypcach jest długi, żmudny i pełen trudności. Na czym ta trudność polega? Wszystko leży w artykulacji, czyli sztuki dopasowania sposobu gry do charakteru utworu.

Stagg VN 4/4 EF

Skrzypce są instrumentem niezwykle czułym i czasem pewniejsze, mocniejsze dociśnięcie smyczka do strun może skutkować innym charakterem brzmienia. Początkujący muzycy natrafiają wcześniej na inną, znacznie bardziej uporczywą trudność która polega na tym, że skrzypce nie są wyposażone w progi tak jak gitara, więc przesuniecie palca w jedną lub w drugą stronę choćby o milimetr będzie skutkować niższym lub wyższym dźwiękiem, co przy utworach pełnych szybkich pasaży wydaje się przeszkodą nie do pokonania. Fakt jest jednak taki, że na każdym instrumencie można nauczyć się grać, a wystarczy do tego tylko instrument i spora dawka silnej woli.

Jak wybrać pierwsze skrzypce? Najlepiej ograć instrument przed kupnem, więc w tym celu powinniśmy udać się do sklepu muzycznego. Tam na miejscu możemy poprosić o poradę w sprawie wyboru skrzypiec. Dobrej jakości instrumenty dla początkujących zaczynają się w okolicach tysiąca, bo choć można kupić tańsze skrzypce, nawet w okolicach czterystu złotych, to jakość ich wykonania może pozostawiać wiele do życzenia. Skrzypce tak jak i gitara występują zarówno w wersji akustycznej jak i elektrycznej. Do tej drugiej będziemy potrzebować nagłośnienia i możemy wzbogacać jej brzmienie za pomocą efektu, lecz grając na takich skrzypcach bez podłączenia do wzmacniacza, dźwięk nie będzie tak głośny jak w przypadku gry na skrzypcach akustycznych, co przydaje się kiedy chcemy ćwiczyć bez obaw o to, że swoją grą będziemy przeszkadzać domownikom lub sąsiadom.

JAK WYBRAĆ SKRZYPCE?

Post navigation