Obecnie na rynku muzycznym istnieje mnóstwo akcesoriów mających na celu ułatwić życie muzykom. Często zadawanym pytaniem przez początkujących muzyków jest pytanie ­ w które z tych akcesoriów warto zainwestować? Oto krótka lista akcesoriów koniecznych i przydatnych.

Metronom ­ to urządzenie służące do dokładnego, mechanicznego podawania tempa. Metronom jest urządzeniem niezbędnym przy ćwiczeniu na instrumencie. Pomaga nauczyć się gry we właściwym tempie oraz pozwala na ustalenie początkowego tempa utworu. Metronom występuje w dwóch postaciach: klasyczny wahadłowy i elektroniczny. Bardzo często elektroniczne metronomy mają wbudowany tuner, czyli urządzenie służące do strojenia instrumentu. Tuner pozwala na bardzo dokładne dostrojenie instrumentu na odpowiedniej częstotliwości. Tuner jest też dobrym urządzeniem do nauki strojenia instrumentu.

Pulpit ­ służy do podtrzymywania nut. Jest niezwykle istotnym elementem wyposażenia każdego muzyka. Zazwyczaj występuje w wersji składanej, więc nie ma problemu z transportem pulpitu.
Każdy z nieco bardziej doświadczonych muzyków wie jak ciężkie jest życie bez pulpitu, gdy stale trzeba szukać miejsca, z którego można byłoby czytać nuty.

Stojaki ­ służą do podtrzymywania i przechowywania instrumentu bez konieczności pakowania go do futerału. Jest to przydatna rzecz, jednakże nie jest koniecznym elementem wyposażenia.

Nawilżacze ­ to proste urządzenia służące do utrzymania stałego poziomu wilgotności instrumentu. Nawilżacz jest rzeczą bardzo przydatną, tym bardziej jeśli nasz instrument przechowywany jest w wysokich temperaturach, jednakże można się obejść bez niego.

Pasta do kołków ­ to pasta, która służy do nacierania kołków, na które nawinięte są struny, w celu zapobiegania spadaniu strun. Nie jest to rzecz niezbędna, jednak bardzo przydatna, a przy
tym niedroga.

Kółka, paski wiolonczelowe ­ czyli akcesoria przeznaczone do podtrzymywania nóżki wiolonczeli bez konieczności wbijania jej w podłogę. Występują w najróżniejszych postaciach, między innymi: antypoślizgowe gumowe kółka, paski z drewnianą deseczką do wbicia nóżki, paski z dziurkami etc. Jest to bardzo ważny element wyposażenia wiolonczelisty, ponieważ nie ma nic gorszego niż zjeżdżający nam co chwilę instrument.

Tłumiki ­ to małe gumowe lub drewniane nakładki na podstawek instrumentu służące do tłumienia dźwięku. Bardzo często używany w grze orkiestrowej. Przydaje się również w grze w mieszkaniach czy domach wielorodzinnych, aby przytłumić dźwięk i tym samym nie przeszkadzać ćwiczeniem innym mieszkańcom.

Środki do czyszczenia instrumentu ­ są to jedne z podstawowych akcesoriów. W internecie znajdziemy mnóstwo amatorskich porad odnośnie konserwacji instrumentu, jednakże w trosce o swój instrument powinniśmy używać profesjonalnych środków.

Szczoteczka – służy do rozprowadzania kalafonii po smyczku. Jest to dosyć przydatny element, lecz nie niezbędny.

Każdy z instrumentalistów sam decyduje, czego potrzebuje do nauki gry, co jest dla niego niezbędne, a bez czego będzie potrafił się obejść. Powyższe akcesoria są powszechnie znanymi i spotykanymi akcesoriami wśród muzyków.

Przydatne akcesoria smyczkowe

Post navigation