Każdy początkujący muzyk staje przed pytaniem ­ od czego zacząć?

Na początek powinniśmy się zastanowić, który instrument nas interesuje. Jeśli już zdecydujemy, czas na kupno pierwszego instrumentu oraz wszelkich potrzebnych akcesoriów. Mając instrument możemy rozpocząć naukę. Jeśli chcemy, aby nasza nauka przebiegała pod okiem pedagoga, warto poszukać szkoły muzycznej lub ogniska muzycznego w okolicy. Istnieje też możliwość nauki pozaszkolnej, czyli prywatnie. Ogłoszeń pedagogów udzielających prywatnych lekcji możemy poszukiwać w internecie.

Jeśli jednak zdecydujemy się na naukę samodzielnie, należy zacząć od nauki nut i rytmu, gdyż jest to podstawa do dalszej nauki gry. Z taką bazą możemy rozpocząć czytanie nut. Na początek
dobre będą proste i znane melodie. W nieco późniejszym czasie warto sięgnąć po gamy i pasaże, gdyż jest to podstawa techniki gry na każdym instrumencie. Znajdziemy je w zeszycie nut zwanym po prostu „Gamy i pasaże”. Pamiętajmy jednak, aby grać z nut przeznaczonych na nasz instrument. Mając już pewne podstawy możemy sięgnąć po drobne i proste etiudy, czyli utwory stworzone po to, aby doskonalić technikę gry. Oprócz czytania nut i znajomości podstaw teorii muzyki fundamentalna jest technika gry na instrumencie, którą właściwie kształtuje się przez wszystkie lata gry. Najlepiej uczyć się podstaw techniki gry od pedagoga, lecz jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy sięgnąć po podręczniki do nauki gry oraz poszukać wskazówek w internecie. Z czasem technika gry początkowo niewygodna i wymuszona, stanie się naturalna i przyjemna. Czytanie nut również wymaga praktyki ­ im więcej utworów przerobimy, tym większą będziemy mieli łatwość w przyswajaniu kolejnych utworów.

Podstawowe różnice między instrumentami nowymi, używanymi, fabrycznymi czy lutniczymi. Wady i zalety

Niezależnie od wybranego trybu nauki, należy pamiętać, że istotą gry na instrumencie jest systematyczne i solidne doskonalenie swojego warsztatu. Jeszcze przed rozpoczęciem kompletowania sprzętu oraz rozpoczęciem nauki należy sobie uświadomić, iż nauka gry nie jest łatwa, a postępy w nauce zależą tylko i wyłącznie od naszego podejścia i czasu, który poświęcimy na ćwiczenie. Nauka gry jest niczym sport ­ bez systematycznego treningu niewiele osiągniemy. Jednakże w zamian za ciężką pracę muzyka oferuje nam podróż w malowniczy świat dźwięków i barw,który z pewnością zreflektuje nam godziny poświęcone na ćwiczenie.

Pierwsze kroki w grze na instrumencie smyczkowym

Post navigation